Lenny Kravitz Bizim İçin Bir Aile Geleneğiydi

Selamlar hepinize, uzun süredir üzerinde düşündüğüm blog yazılarıma başlıyorum. Heyo! Gerçekten uzun zamandır hayalimdi. Bugün size küçüklüğümden beri ailem tarafından çokça beğenilen ve bütün uzun tatil yollarında şarkılarını ezberlediğimiz tam paket bir artisti anlatmaya geldim – LENNY KRAVITZ –

Adama bütün övgüleri düşünmeden yağdırmak isterim. Ama yavaş yavaş gidicem ki onu benim gözümden tanıyın. 

Ben ve kardeşim Lenny Kravitz’e bayılırız. Nedeni küçüklüğümüzden beri yollarda bizimle olmasıydı. Müziğini “sabırlı” ve “tekrar eden” (cathhy) olarak tanımlayabilirim. Bir o kadar da özgün.

O kadar iyi besteler dinleyerek büyüdük ki, belki de müzik sabrımızı arttıran sanatçılardan biriydi Lenny. Evet bence yeni bir terim üretmeliyiz “müzikasabır” diye. Kimsenin sabrı yok, herkes boşluk doldurmaca oynuyor bu sıralar. Miles bunu diyeli 276 sene felan geçti ama yine de “çalmamın” sihrini bilen sanatçıları dinlemek, Genç bir müzisyeni hızlı büyüten en önemli etkenlerden biri.  Gençler birbirlerini dinlemeden müzik yapmak, müzisyen olmak istiyorlar. Ama dinlemeden o iş zor olabilir siz dikkatli sürün. 

Hadi Lenny nin en iyi hitlerinden bir kaçına bakalım. Hatta Lenny KRAVITZ i özetleyen en iyi albüm bence “5” . Bir albüm seçecek olsam bu albüm yeter de artar bile 🙂 

Evrenin Lenny KRAVITZ maxtape’i !! Geliyor 

1 numaraaaa) I Belong To You

Hmmm groovelarla dolu sabırlı bir parça. Sözlerin girişi çıkışı belli. Gitarlar basit ama parça o kadar ferah ki gitarlar girince şarkı birden büyüyor ve kendimizi ekşi surat görmekten alıkoyamıyoruz (alıkoyamıyorum yani:)) 

Parçanın başından beri hint ezgili bir enstruman sample’ı ısrarla bütün birinci vuruşlara ana notayı veriyor, ha arada da kendi başlı başına bir melodi oluyor ama çok uzun sürmüyor tabi. Vur kaçıp kendi görevine devam ediyor. Ya bakın vur-kaç çok önemli çok. Her şey tadında ve inadına sabırlı olunca, seyirci de sabretmeye ve yaptığınız en küçücük soloları bile ezberliyor…. Bütün back vokalleri. Sonra orijinali gibi olmadığı sürece hep eksik kalıyormuş gibi hissediyor insanlar.

Aslında hep orjinalini duymak ona yakın olsun istiyorlar. İşte iyi bir şarkı yazdığınızı bence burdan anlayabilirsiniz. Hafızalara kazınmak…. Evet devam edelim, malum adamımız anlat anlat bitmiyor. 

2 Numaraa) Fly Away ya da American Woman

İkisi de tarz olarak birbirlerine çok benzeyen şarkılar. O sebeple onları aynı yerde tutucam. Yine rock`n Roll u bütün gitarlarda hisseyoruz. Bu Lenny nin tarzı mesela. Bir yandan parçalar çok Funky ve Groovy olabilir. Ama her zaman drive lı gitarlar ortalığı ateşliyor. (Funky ve groovy nin türkçesi yok artislik yapmıyorum yanlış şey olmasın :D) 

Lenny bir çılgınlık yapıyor tabi American Woman da … yarım ses aşağı gidiyor elektro gitar soloda. Biz modülasyonları yukarı bilirdik abicim sen nettin. Sen aşağı gitsen de bir bildiğin vardır , ne yapsan şarkı hep dinamik. Bir de finallerde vokallerini drive lamışsın. Küçücük çocukken aklıma sesimi drive almak gelmezdi. Ama Lenny bir çok yönden biz daha fark etmeden ufkumuzu açmıştı kardeşim ile. Vizyon gerçekten böyle birşey. Kim bilir o bu vizyonu kimlerden almıştı? 

Sorunun cevabı bir gün American Woman ı Led zeplin den dinlerken duydum. Meğer ilk onlar yapmış zamanında şarkıyı! Haberim yoktu ve keşfettiğime sevinmiştim.  Hani kütüphaneye gidip derin araştırmalarınız saatler alabilir ya, uyuya filan kalırsınız. Heh işte müzisyenlerin hiç bir farkı yok. Eğer varsa da bunu okuyanlarda bir fark, olmaması gerekiyor. Araştırma en önemlisi. Ha tek fark bir metro ya da bir tuvalet , sıkıldığınız bir kısırlı, çukulata kekli kadınlar buluşması, kulaklığınız olduğu sürece bir müzik kütüphanesine dönüşebilir. Yeter ki araştırmak isteyin. İmkanlar sınırsız. Zaten sorun da o böyle olunca kimsenin 7 dakika şarkı dinlemeye sabrı kalmadı. (Bazen bunları söylerken kendimi 50 yaşında kilolu rock Blues gitar çalan, amerika da Jimiyi canlı felan izlemiş, vosvos lu bir amca edasıyla tınlatıyorum nedense :))

Led zeppelin I kurcalarken American woman ı buldum, ha tabiki Kenediy Center Honors daki Led Zepplin anma gecesinde Lenny “Whole lotta love” parçasını hakkını vererek okumuştu. Keney center honors u severim ama efsanevi sanatçılara hazırlanan 20 dakikalık anma showları bazen hak ettiği değeri veremeyebiliyor. (Mesela Santana tribute da Shelia olmasaydı finalde (davulunu dağıtıp bagetleriyle poz vermeseydi ) çok sıkıcı olmasından korkuyordum) Ama Lenny i çok beğendiklerini gözlerindeki gülümsemeden anlayabiliyordum. Evet bir önceki nesilden Rock kanını onlardan almıştı. Led zeplin de acayip inanılmaz bir gruptur. Rock tarihindeki yeri tartışılamaz. Çok ilham olduğu belliydi Lenny için. E peki o groove lar nerden gelmişti ? 

Earth Wind And Fire grubunun solistli …….  , grubun kariyerlerinin zirve yaptığı dönemde hayatını kaybetse de, onlar diğer vokalleriyle grubu devam ettirmiş ve başarılı albümler yapmışlardı… Bir ölüm yıldönümünde Lenny Earth Wind And Fire’dan gururla bahseden ve onları ne kadar örnek aldığını ifade eden sözler ile. Yıllar önce hayatını kaybeden erkek vokalleri ………. I anar. Böylelikle Funk ve disko müziğin vazgeçilmezi olan bu grubun da Lenny’nin üzerinde bıraktığı etkisi belli olmuştu benim için. E tabi içinde Prince, James Brown ve Michael Jackson’un eşyalarının da bulunduğu ÇILGIN koleksiyonundaki eşyaları gösterirken İlk gittiği konser “Jackson’s 5” da babasının çektiği fotoğrafı çerçeveletmesi ve o konserde müzisyen olmak istediğine karar verdiğini söylemesi de, Michael Jackson ve öncesinde Jackson’s 5’ın büyük bir teşekkürü hak ettiğini gösteriyor. (Yolun başındaysan ve kafan karıştıysa şu an dur ve bilmediğin herşeyi Google’la.) 

3 numaraaaa) It Ain’t Over Til It’s Over 

İlham iyidir, bazen araklamakdan zarar gelmez, hem çocuklar nerden bilecek o şarkıyı biz arada yeni bestelerle köprü olmazsak. Hem bizim de anlatacak hikayelerimiz var aynı melodileri kullanabiliriz. Buna karşı değilim. Ama burdaki benzerlik, benim için baya bir şaşkınlıkla güleceğim tarzdan. 

That s the way of the world earth wind and fire ve Sonrasında it aint over ı Lenny den dinleyin. Bitti mi ? Dinledin mi …. Tamam devam 

Ee ne düşündünüz. Komedi abi bakar mısınız ? Ama bence işte ilham ile kopya arasındaki fark bu. Kendin olamaktan korkup kopya olursan insanlar hep senden önceki ilk kişiyi hatırlayacaklar. O yüzden yeni beste iyi fikir olmuş 🙂

E şarkıdan bahsedersek, keman giriş çıkışları, güzel ve yürüten, basit bir bas yaklaşımı. Utanmadan stüdyoya girip 10 entstrumanın 9 unu da çalıp, albümü de aranje ederseniz, Hem iyi bir müzisyen , hem show adamı, hem prodüktör olursunuz. Böylelikle en çok siz çalışırsınız ama görmek istediğinizi de kimsenin görmeye çalışmasını sağlamak zorunda olmadan(abi bak bu şarkı pop değil ama valla tutacak abi, bize bir şans ver abi kaç senedir hiç birşey yapmıyorsunuz şu albümü bitirelim artkğğğ fıdı mıdı bıdı bıdı), inandığınız hayallerin gerçekleştirme sürelerini hızlandırabilirsiniz. Yani aslında bu kadar iyi olmanın çoğu sırrı bence çalışmaktan geçiyor 🙂

4 numaraaaa iltifatlar ve itiraflar 🙂 hehe

Allam bütün bunları yap sonra üstüne konsere çık Guns N’ Roses’la (tabi genç zamanları) o güzelim rastaları salla, bir o kadar da yakışıklı, çizmeler… Deri ceketler… bir de American Woman’ı Prince ile kasıp kavur (onu izleyin) sahne showları olsun , özgüven olsun havada uçuşuyor. Ama o kadar özgüven var show var kimse birbirin egosuyla şovuyla şettiriyo mu yok. O da oluyor yani , işinizi profesyonelce yapınca oluyor. Eğlence sektörü de profesyonellik gerektiriyor sonuçta 🙂 Birbirinizi ezme yarışı değil bu. Onu bile show yapıp para kazanmaya çalışan bir kapital sistem. Sizi gidi yaramaz sektör kurtları siziğğ.

E tabi are You Gonna Go My Way’deki Çılgın solo, (gitaristi keza senelerdir onladır kardeş gibiler) sahne kostümleri, bitmeyen enerjileri ile benim gibi bir çok müzisyenin kalbini çaldı, onlara örnek oldu LENNY abimiz.

Ben de onu böylece bildiğim her yönüyle sizlere sundum. Umarım siz de bir gün Lenny’i sadece 2 şarkıdan daha fazlası olarak tanıma şansına erişirsiniz.

Anne, yol şarkıların bizim yolumuzu aydınlattı. Teşekkürler.

Sevgiler
Evrencan

Share:

There are 2 comments on Lenny Kravitz Bizim İçin Bir Aile Geleneğiydi

Leave a Reply