Hakkında

Evrencan Gündüz 2 Şubat 1996 yılında Kadıköy’de doğdu.

İlköğretimdeyken koro ve tiyatrolarda görev alan Evrencan, 4. Sınıftayken, kardeşi ile birlikte piyano derslerine başladı ve iki yıl boyunca derslere düzenli olarak katıldı. Ortaokulda iken okul korosu ve orkestralarda ve öğretmenleri ile birlikte çeşitli festivallerde görev aldı. 13 yaşlarında, Ray Charles’ın filmi ile Blues müziğine olan hayranlığı başlamış oldu. Jimi Hendrix, BB. King, Albert Collins, Fredie King ve James Brown’nun müziklerini dinleyerek büyüdü. Bu da yaptığı müziğin kalitesini ve tarzını bu yönde belirledi.

14 Yaşında gitara ilgi duyan Evrencan, gitar çalan arkadaşlarının katkıları ve internetten video izleyerek klasik gitar çalmayı öğrendi. 15 yaşında babasının hediye ettiği elektro gitar ile klasik gitarın yanı sıra elektro gitar çalmayı öğrendi. Babasıyla sahne alma fırsatını bularak, tecrübesini arttırdı.

16 yaşında geldiğinde sokak müzisyenliğine başladı ve o yıl içerisinde ilk grubu olan T-Blues isimli grubu arkadaşlarıyla birlikte kurarak, festivallerde ve konserlerde yer aldılar. Vapurlarda müziğin yasaklanmasına kadar vapur müzisyenliği yaptı.

Rock’n Purple’da en iyi solist  ve rock kategorisinde en iyi grup ödülü, Dont Let Me Down (Beatles) parçasında yaptığı düzenleme ile kemençeyi parçada kullanarak, en değişik enstruman ödülüyle toplamda 3 ödül  kazanmıştır.

Evrencan Gunduz ve Uzaylılar adlı beş şarkılık ilk EP’sini 2017 yılında çıkaran ve album listelerinde ilk onlarda yer alan Evrencan Gündüz, 2018 yılında da altı şarkıdan oluşan mevsim çiçekleri EP sini müzikseverlerin beğenisine sunmuştur. Mevsim çiçekleri albümüne video klip çekimlerini sürdüren Evrencan Gündüz kendi “Akustik Solo programlarının yanısıra, grubu “Uzaylılar” ile konser çalışmaları yanı sıra beste ve albüm çalışmalarına devam etmektedir.

2018 planlamasında Ingilizce bestelerini single olarak hayranlarina ulaştırmaya çalışan Evrencan, “Bu toprağın sesleri” çatısı altında halka mal olmus türkülerimize yeni bir soluk ve yeni bir bakışla tekrar hatırlatmaya yönelik çalışmalarını da sürdürmektedir.

Müzik hayatına devam eden Evrencan, gelecekte Dünya’nın en iyi jazz ve Blues müzisyenlerinden olma amacının yanında, İstanbul Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesindeki akademik kariyerini tamamlamak için  çalışmalarına devam etmektedir.

Share: